İyi Espresso Nasıl Yapılır?

tıklaCafelerimizde bar kısmında hazırladığımız içeceklerin birçoğu espresso kullanılarak hazırlanır. Espressomuz ve diğer içeceklerimizin doğru olması için espressomuzun hatasız ve standartlara uygun olması lazım.
Öncelikle doğru bir espressonun, kullandığımız malzemeler ve makinaların kalitesi sayesinde çok daha doğru olacağını aklınızdan çıkarmayın.
Bu, öğütücüden (grinder) başlar, tamper ile devam eder sonrasında espresso makinası ile son bulur.
kahve değirmeni
Grinderınız ne kadar üst segment olursa, kahve mikronları birbiri ile benzer olacak ve espressonuz akarken bazen yoğunlaşıp yavaşlamayacak. Sonrasında templeme işlemi, yani kaşığımıza (porta filtremize) koyduğumuz kahveyi sıkıştırma (tepleme) işlemi. Bu işlemi de demir tamper kullanmanızı öneririm. Pilastik temper kullanmamak lazım. Çünkü demir ile daha doğru sonuçlar alınıyor.
Tamperimiz ile kahvemize uygulayacağımız onbeş kilogram baskı ile sıkıştırdıktan sonra kahve makinamızın grup kafalarını temizlemek için flaşlama dediğimiz işlem, yani suyu boşa akıtmamız lazım. 1-2 saniye kadar. Sonrasında porta filtremizi makinamıza yerleştirip iyice sıkıştırıyoruz. Ve hemen makinanın düğmesine basarak akışı başlatıyoruz. Ve makinamız p bar basınçla kahveye su basacak. Bu süreçte aynı esnada kronometremizinde düğmesine basıyoruz. İyi bir espresso yapabilmeniz için zaman önemli. 24 ila 30 saniye arasında 30-32 ml kahve almamız lazım. Eğer bu unsurlara uyuyorsa o zaman kahvemiz doğru bir espressodur.
espresso makinesi
Lakin yürmidört saniyeden erken akmışsa 30 ml espressomuz, doğru demlenmedi demektir. Yavan bir tat alırız. otuz saniyeden daha sonra olmuşsa bu sefer acı bir tat alırız. Bunların çeşitli nedenleri vardır.
Yirmidört saniyeden önce dolduysa
• Templeme işlemini düzgün yapamadık demektir.
• Kahve makinamızın basınç değeri yüksektir.
• Ya da değirmenimiz çok kalın öğütüyordur.

Otuz saniyeden sonra dolduysa
• Sıkıştırma işlemini doğru yapamadık demektir.
• Espresso makinamızın basıncı düşüktür.
• Ya da öğütücümüz ince öğütüyordur.
Hataları Çözme
İlk önce kahve makinamızın 9 bar basınç uyguladığından emin olun. Şayet 9 bar basınçtan düşük veya çok basınç uyguluyorsa, teknik servisten yardım isteyin. Basınçtan emin olduktan sonra doğru sıkıştırma çok önemli. 15 kg basınç uygulayacak şekilde elinizi eğitin. Bundan da emin daha fazla bilgi olduktan sonra grinder kontrolü yaparak kusursuz akışı gerçekleştirebilirsiniz.
Şayet öğütücü kahveyi kalın öğütüyorsa, inceltip tüm işlemleri baştan kronometre ile tekrar yapın. Doğru ayarı yakalayana kadar. Öğütücü markasına ve çeşidine göre ayar yerleri değişiklik gösterir.
Şayet öğütücünüz ince öğütüyorsa da ayar yerinden düzeltin. Bu ayarları denemekten çekinmeyin bir barista’nın bilmesi gereken unsurların en başında gelir. Çünkü çekirdek değişikliği olsun hava şartları olsun değirmen ayarını ara ara ayarlamak gerekir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *